Bir Bilgi Markası

Youtube Kanalında Farklı Bölümler Oluşturma

Youtube kanalınızda çeşitli konular üzerine yüklediğiniz içerikleriniz çoğaldıkça, kanalınız daha karmaşık hale gelebilir. Bu, kanalınıza ziyarete gelenler için kafa karışıklığına yol açabilir; hatta kanalınızdan ayrılma oranlarını yükseltir. Ziyaretçilerin kanalınızda daha fazla kalması ve daha çok video izlemesi için kanalınızda bölümler oluşturmalısınız.

Öncelikle bir tavsiye edilen bir de tavsiye edilmeyen iki bankanın youtube kanalının bölümlendirmesine örnek verelim.

a) Tavsiye Edilen Youtube Kanalı

Aşağıdaki resimde bir bankanın örnek youtube sayfasını görebilirsiniz. Her yaptığı bir etkinliği ya da kampanyayı başlıklarla bölümlendirerek karmaşıklığı önlemiş. Böylece ziyaretçi ilgili olduğu başlığa gidip, daha hızlı aksiyon alacaktır.

bankofamerika-youtube

 

 

b) Tavsiye Edilmeyen Youtube Kanalı

Aşağıdaki resimde bir farklı bir bankanın youtube kanalını görebilirsiniz. Ziyaretçi ilgili olduğu videoyu bulabilmek için video başlıklarına tek tek bakmak zorunda kalacaktır. Bir sınıflandırma başlığı olmadığından dolayı ziyaretçinin sayfadan ayrılma olasılığı yüksektir.

sekerbank_youtube

 

 

Youtube Kanalında Başlık Sınıflandırması Nasıl Yapılır?

Youtube kanalınızdaki videolarınızı sınıflandıırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. İlk 5 adımda oynatma listeleri oluşturup, sonraki adımda oynatma listelerini bölümlendireceğiz.

 

1- Youtube sayfanıza  login olup sağ üstten içerik oluşturucu stüdyosuna tıklayalım.

youtube-icerik-olusturucu-studyosu

 

 

2- “İçerik Oluşturucu Stüdyosu > Video Yöneticisi > Oynatma Listeleri” bölümüne gelelim ve “Yeni Oynatma Listesi” butonuna tıklayalım. Burada oluşturmak istediğimiz başlığı yazabiliriz.

youtube-oynatma-listeleri

 

3-Başlığı oluşturduktan sonra “oluştur” butonuna tıklayalım.

youtube-oynatma-listesi-butonu

 

4- Video ekle butonuna tıkladığınızda “Video Arama”, “Url”, “Youtube Videolarınız” bölümleriyle karşılacaksınız. Eğer videoyu kanalınıza yüklediyseniz “Youtube Videolarınız”  bölümünden kolayca videonuzu bulabilirsiniz. Videolarımızı seçtikten sonra “Videoları Ekle” butonuna tıklayalım.

youtube-baslik-video-ekle

 

5- Oluşturduğumuz başlığın “Paylaş” butonuna tıklayalım ve karşımıza çıkan linki kopyalayalım. Not: Oynatma listesi ayarlarından tercihiniz olan ayarlayarı yapabilirsiniz.

youtube-paylas-butonu

 

6- Anasayfaya geri dönüp, “Kanalım” bölümüne tıklayalım. Sayfanın alt taraflarında “Bölüm Ekle” butonuna tıklayalım.

youtube-bolum-ekle

 

 

7- Resimdeki gibi yatay sıralanmayı istiyorsanız,

İçerik: Tek Oynatma Listesi > Düzen: Yatay Satır > Bir Oynatma Listesi Seçin: Oynatma Listelerim > Oynatma Listesini Bul: 5. Maddede belirtilen ve kopyaladığınız linki yapıştırın.

 

youtube-bolum-olusturma

 

8-Başlığınız hazır! Sol bölümde “Kitaplık” bölümünden de oynatma listelerinizi görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 8 için Ücretsiz Başlat Programı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...