Bir Bilgi Markası

Windows 8 için Ücretsiz Başlat Programı

Microsoft’un Windows’u masaüstü bir işletim sistemi olmaktan uzaklaştırıp tablet kullanıcıları üzerine durması girişimiyle birlikte Windows 8’den Başlangıç Menüsü (Start Menu) silindi. Microsoft’un boşalan bu özelliğini doldurabilmek için Başlat Menüsü yazan, hem ticari hem de hobi olarak yapan çok sayıda yazılım geliştiricileri ortaya çıktı.

Aşağıda listelenen ücretsiz ve/veya açık kaynak yazılımı bilgisayarınıza başlat butonu ekleyecektir ve Windows 8 sisteminizle uyumlu olacaktır. Sisteminizde yüklü programların listesini görmek için menüyü çağırabilirsiniz, programları çalıştırabilirsiniz, listeyi özelleştirebilirsiniz, menüye program ekleyebilirsiniz ya da arama alanını kullanarak bir program arayabilirsiniz. İndirdiğiniz programa bağlı olarak, başlat menüsü Windows’un önceki versiyonunun ya da kendisinin özel tasarımının görünümünü alabilir.

Başlat Menüsünü kullanmanın faydalarından birisi çoğu başlat menüsü yazılımı sizi tablet arayüzüne (“Metro” arayüzü olarak söz edilir) zorlamak yerine Windows 8 masaüstüne direkt olarak önyükleme yapmanıza izin verir ve masaüstüne geçişlerde boşuna vakit harcamazsınız. Diğer faydası ise programların bazılarında menünün üzerinde “Kapat” butonu olmasıdır böylece herhangi başka bir yere atlamadan Windows 8 bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Bu arada, iyi bilinen bilgisayar markalarından birisinden satın alınan bir bilgisayar kullanıyorsanız, bu şirketlerin müşterilerine sağladığı ücretsiz başlat menüsü yazılımı araştırmak isteyebilirsiniz. Ne yazık ki, donanım şirketlerinin başlat menüsü sadece kendi bilgisayarlarında çalışma eğilimindedir ve bu yazılımlar aşağıda belirtilmemiştir.

Not: Burada listelenmeyen birçok ücretsiz başlat menüsü yazılımı bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları sisteminize kötü amaçlı yazılıma (malware), crippleware’ye maruz bırakır. Dolaysıyla program ararken sık dokuyup ince elemeniz gerekebilir.

 

 

Windows 8 için Ücretsiz Başlat Menüleri

ClassicShell

ClassicShell burada listelenen başlat menüler arasında daha eski olandır. Windows 8’den önce ortaya çıkmıştır; Windows 8 ve 7’de başlangıç menüsü olarak kullanılabilir. Her zamanki menü öğelerinin yanında Windows 7’nin arama kutusuna sahip olan özelleştirebilir menüsü, Metro (tablet arayüzü) ekranını atlatabilir, Metro “hot corner” özelliğini devre dışı bırakabilir, listelemeyi destekler, bilgisayarı kapatır… Yazılım 35 dile çevrilmiştir. ClassicShell Windows 7 için diğer opsiyonel özelliklere sahiptir.

StartW8

StartW8 tarafından üretilen başlat menüsü Windows tuşu ile birlikte aktif hale getirilir ve Windows 8’i anımsatan tarzı vardır (butonlarda ve menülerde keskin köşeler). Menü, Windows 7’nin başlangıç menüsünün her zamanki işlevselliğine sahiptir. Yani arama alanına, “tüm programlar” menüsüne, “denetim masası”, “belgeler”, “kapat” butonlarına sahiptir. Başlat menüsünde istediğiniz menüyü yapılandırmanıza izin verir(örneğin, müzik dosyasına, video dosyasına, yazıcıya vb. izin verebilir veya vermeyebilirsiniz). Ayrıca köşeyi (hot corner) devre dışı bırakabileceğiniz bir seçenek vardır. Program 25 dilde mevcuttur.

Power8

Alt + Z tuşuna bastığınızda, Power8 başlangıç menüsünün bir türünü oluşturur. Bu başlangıç penceresinden başlangıç menüsüne, denetim masasına, ağ bağlantılarına, listelere, en son yüklenen uygulamalara, aramaya, kapatma seçeneğine ulaşabilirsiniz. Sistem dosyalarına yama yaparak, kayıt defterinize çöp ekleyerek, hizmet ya da sürücü ekleyerek vb özelliklerle yazılım sistemizi değiştirmez. Bu yazılım NET Framework 4 gerektirir ve Windows 8 için kullanılabilirken, Windows 7 SP 1 ve XP SP 3’de de çalışacaktır. Windows’un İngilizce versiyonunu kullanmasını bilmeyenler için birçok dil mevcuttur. Bu program GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılır ve açık kaynaklıdır.

Windows 8 Start Menu Application

Bu yazılım Windows 8 için yeniden boyutlandırabilir başlangıç menüsü sağlar. Anlık olarak çalıştırabileceğiniz bir buton olmasına rağmen herhangi bir arama alanı olmadan her zamanki programların listesini gösterir. 2 boyuttan birisine geçiş yapabilirsiniz yani boyutlandırabilir. Bu yazılım .NET Framework 4.5 gerektirir.

Win8StartButton

(Not: Site almanca fakat buton İngilizce ya da Almanca sistemlerde kullanılabilir) Bu start butonu, görev çubuğuna Windows 8 estetik tarzı başlangıç menüsünü aktif hale getiren bir buton koyar. Menüden arama yapabilirsiniz, uygulama başlatabilirsiniz, denetim masası uygulamaları başlatabilirsiniz, bilgisayarınızı kapatabilirsiniz…

Spesoft Windows 8 Start Menu

Bu başlangıç menüsü Windows 8’e Windows 7 tarzı bir bir menü ekliyor gibi görünüyor. Bu menü bir search alanına, menüye öğeleri kilitleme özelliğine, en son yüklenen programların listesine ve bir kapat butonuna sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Utm Kodu Nedir ve Utm Kodu Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde kampanya nasıl takip edilir, url oluşturucu ve utm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...