Bir Bilgi Markası

Utm Kodu Nedir ve Utm Kodu Nasıl Kullanılır?

Günümüzde fark bile edeyemeyeceğimiz birçok pazarlama ve reklam türleriyle karşılaşıyoruz. Dijital pazarlama söz konusu olunduğunda, online ve offline kampanyalar vardır ve bu pazarlama türlerinin şirketinizin için işe yaradığını görmeye çalışılması oldukça zordur.

Bir pazarlama uzmanı olarak bu daha da zor olabilir çünkü müşterinize sonuçları göstermek için sorumlusunuzdur. Sonuçlarınızı izlemenin fantastik bir yolu UTM (Urchin Tracking Module) kodu kullanmaktır. Bu basit teknik, Google Analyticse pazarlama eylemlerinizi bağlayabilir ve bir fikri desteklemek için ya da yapılan işi başka bir şeye değiştirmek için size bilgi verir.

Utm Kodları, offline pazarlamanızın sonuçlarını görmek için harika bir yoldur.

 

1) Utm Kodu Nedir?

Utm kodu kampanya kaynağını, aracını ve adını ölçmek için özel bir URL ekleyebileceğiniz basit bir koddur. Bu, Google Anaytics’in hem arayanların nereden geldiğini hem de hangi kampanyayla sizlere yönlendirdiğini size söylemesini sağlar. Her ayrı bir kullanım için UTM kodu oluşturulabilir.

Birisi UTM parametreli linke tıkladığında, bu tagler sayılabilmesi için Google Analytics’e yansır.

 

 

2) Utm Kodu Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki adımları takip ederek kodunuzu oluşturup Google Analytics’ten verilerinizi takip edebilirsiniz.

 

a- Google’de Utm Oluşturucu, Url Oluşturucu , Utm Tag Builder gibi aramalarla utm oluşturacağınız siteyi bulabilirsiniz. Ya da buradan direk ulaşabilirsiniz.

url-olusturucu

 

b- Url oluştururken 4 adım zorunlu doldurulmalıdır.

  • Web Sitesi URL’si: Landing Page yani açılış sayfasının linki girilmeli. Örneğin; www.keyfimbilir.com

web-sitesi-url

  • Kampanya Kaynağı: Kampanya kaynağı yani reklamın yayınlandığı sitenin ismi girilebilir. Örneğin “x-sitesi” kampanya kaynağı olabilir. Bunu basit bir örnek ile açıklayalım. Bir şirket olduğunuzu düşünün ve peşinat ödemede %20 indirimli bir kampanyanız var. Bu kampanya sonucunda web sitelerinden ne kadar ziyaret geldiğini saymak istiyorsunuz. 20 farklı sitede yayın gerçekleştirdiniz. Hangi siteden ne kadar ziyaret geldiğini görmek için kampanya kaynağı girilmeli. Milliyetten a sayısı kadar ziyaret, Hurriyetten b sayısı kadar ziyaret ve Sabah’ta ise c sayısı kadar ziyaret elde edebilirsiniz.

 kampanya-kaynagi

  • Kampanya Aracı: Kampanya aracı girilmeli. Kampanya aracı gerçekleştirdiğiniz yayının hangi araçla yapıldığını gösterir. Bunu yazmamızın sebebi ise hangi reklam türü veya boyutundan ne kadar ziyaret gelebildiğini görebilmek. Örneğin şirketiniz 300×250 display yayından 500 ziyaret el ederken, 728×90 alanındaki yayından 800 ziyaret elde etmiştir.

kampanya-araci

  • Kampanya Adı: Gerçekleştirecek kampanyanın adı girilmeli.

kampanya-adi

c- Not: Kutucuklara verileri girerken, başta ve sonda boşluk olmaması, Türkçe karakter kullanılmaması gerekiyor. “*” dışındaki alanların doldurulması zorunlu değildir.

Tüm verilere girdikten sonra URL oluştur’a tıklanmalı.

 

d- Elde edilen UTM kodu aşağıdaki şekildedir.

www.keyfimbilir.com/?utm_source=keyfimbilir&utm_medium=300×250&utm_campaign=PesinataYuzdeYirmi

 

 

3) Google Analytics’te Utmli Linkler Nasıl Takip Edilir?

Google Analytics’te kampanyalarınızı görebilmek için websitenizin profiline gidin ve Edinme>Tüm Trafik>Kanallar bölümüne gidin. Bu bölümden hangi utmli linkten ne kadar ziyaret aldığınızı görebilirsiniz.

google-analytics-utm

Bir önceki yazımız olan Web Sitede Türkçe Karakter Sorunu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...