Bir Bilgi Markası

Selfie nedir ? Nasıl Selfie Çekilir ?

İnternette muhtemelen selfie kelimesini duymuşsunuzdur. Peki nedir bu selfie? Nasıl selfie yapılır?

Tanım

Oxford Sözlüğü’nde Selfie, genellikle bir akıllı telefon ya da web kamerası ile çekilen ve sosyal medya üzerinden paylaşmak üzere kişinin kendisini çektiği fotoğraf olarak tanımlanır. Oxford Sözlüğü “Selfie”yi 2013 yılının kelimesi olarak görür. Bu kelime özellikle genç jenerasyonlar arasında oldukça popüler oldu.

Tarihi

 

robert cornelius

 

Selfie insanların düşündüğü gibi yeni keşfedilmemiştir. İlk Selfie gerçekte 2013’ten çok önce Robert Cornelius isimli bir adam tarafından 1839 yıllarında çekildi.

Bu kimyager ve fotoğrafçı dünyada ilk olan kendi portresini çekti. Fakat ne yazık ki fotoğrafını #hastagıyla Instagram’a yükleyemedi…

 

Selfie ile Otoportrenin Farkı

Selfie ve Otoportre Örnekleri:

 

otoportre

Otoportre (Selfie Değil)

 

 

selfie

Selfie

  

İnsanlar Niçin Selfie Çeker ?

Bir kişinin selfie çekmesine birçok faktör sebep olabilir. Herkesin kendine ait bir durumu vardır fakat aşağıdaki durumlar yaygın teorilerdir:

 

Mümkün olduğunca insanların dikkatini çekmek için:  İnsanlar sosyal medyada farkedilmeyi sever. Kişinin arkadaşlarının “beğenilerini” ve yorumlarını elde etmesinin hızlı ve kolay yoludur. Kişinin egosunu artırır.

 

Özgüveni artırmak için: Genç insanların selfie trendinde öncülük etmesinin diğer sebebidir. Sadece her zaman internete bağlı olmayıp ayrıca özgüvene sahiptirler ve gençler ya da okul çocukları kendi özbilinçleriyle anlaşmak için selfielerini internete yüklerler.

 

Gösteriş yapmak için: İnsanın büyük başarıları göstermesi istemesi doğasında vardır. Kendiniz hakkında iyi hissettiğinizde (güzel göründüğünüzde), selfie için telefonunuza ulaşmak çok kolay!

 

Özel bir kişinin dikkatini çekmek için: Hayran olduğun birisine sosyal ağda bağlanan çocuklar, dikkat çekmenin bir yolu olarak dikkat çekici ya da albenili selfieler yüklemek isterler. Mobilin yükselişiyle garip yeni bir flört yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

 

Can sıkıntısı: İşte, okulda, evde veya başka bir yerde sıkılmış insanlar vardır. Yapacakları herhangi bir şey olmadığında selfie çekerler.

 

Sosyal medya eğlenceli olduğundan dolayı: Sosyal medya sosyal olmaktır. İnsanlar yapabildiği kadar selfie yüklerler. İnsanların bunu yapması için gerçek bir sebebe ihtiyaçları yok. Yapmayı sevdikleri için yaparlar çünkü yaşamlarını belgeleyebileceği havalı ve eğlenceli bir yoldur.

 

Selfie Nasıl Çekilir ?

Profesyonel bir fotoğrafçı tarafından otoportrenizin çekilmesi pahalıdır, zaman alır ve artık sosyal norm değildir.

Akıllı telefon (Iphone, Samsung Galaxy, LG 4G Nexus, Android, etc.) üzerinden Selfie çekmek için:

  1. Kamera uygulamanızı açın
  2. Kameranın önünde olduğunuza ve kameranın yüzünüzü gördüğüne emin olun. Telefonun ön veya arka kamerasını belirlemek için sağ üst köşesindeki işarete tıklayınız.
  3. Gülümseyin ve tüm yüzünüzü görebildiğinize emin olun.
  4. Selfie!

 

Mükemmel Selfie için İpuçları

Açılar önemlidir

Yüzünüzün favori açısını bulmak için aynaya bakın. İnsanların yüzü kameraya düz olmasının aksine hafif bir açıyla eğik olduğunda, çoğu insanın en iyi göründüğünü uzmanlar söylemektedir. Ancak herkesin vurgulamak istediği farklı özellikleri vardır. Başınızın yana poz vererek ya da çenenizi hafif bir açıyla yukarı hareket ederek farklı pozisyonlardan yüzünüzün fotoğrafını çekip pratik yapın. Herkes farklı ‘iyi açılara’ sahip olduğu için sırrınızı pratik yaparak bulabilirsiniz. Açınızı bulduktan sonra, üzerinizde 45 derecelik açıyla bir elinizle kamerayı tutun ve fotoğraf çekmek için başparmağınızı kullanın.

Sadece tek bir elinizi kullanın (ya da selfie çubuğu!)

selfiecubugu

Selfie Çubuğu

 

Selfie çubuğu, telefonunuzu pozisyonda tutan ayarlanabilir özelliğiyle uzun bir çubuktur.

İki elinizi kullanmak boynunuzu gereceği için ve Selfie daha az rahatlamış halde görüneceği için sadece tek elinizle kamerayı tutun. Ama elinizi serbest bırakıp “Selfie Çubuğu” kullanabilirsiniz. Selfie çubukları grup çekimleri için harika bir araçtır. Genelde 10 – 40 TL arası satılır.

İyi aydınlatma kullanın

Aydınlatma herhangi fotoğraflar için özellikle de Selfie için önemlidir. Loş bir odada ya da şiddetli floresan aydınlatmada Selfie çekmeyi denemeyin. Doğal aydınlatma en idealidir. Dışarıda ya da pencerenin yakında bir poz verin.

Yavaş ve Sabit, şimdi!

Sürekli olarak fotoğraf çekim butonuna basmak bulanık fotoğraflara sebep olur. Size otofokus olduğuna emin olun ve mükemmel bir fotoğraf çekin. Eğer birden fazla fotoğraf isterseniz o zaman 2 saniye bekleyin ve fotoğraf çekim butonuna tekrar basın.

 

 

 


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...