Bir Bilgi Markası

Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir ? Farkları Nelerdir ?

PAYLAŞIMLI EKRAN KARTI (Integrated Graphics Card)

 

paylasimli_ekran_karti

PAYLAŞIMSIZ EKRAN KARTI (Dedicated Graphic Card)

 

paylasimsiz_ekran_karti

 

Paylaşımlı veya paylaşımsız ekran kartını seçimi tamamen bilgisayarı kullanma amacınıza bağlıdır. Her biri avantaja ve dezavantaja sahiptir.

Paylaşımlı Ekran Kartı

Paylaşımlı grafik işlem birimi (GPU) kendi sahip olduğu RAM’i kullanmaz; onun yerine bilgisayarın sahip olduğu RAM’i kullanır.Yani 4 GB RAM’li bir bilgisayara sahipseniz, ekran kartı grafik işleme için var olan belleğin %1 ile %5 arasını kullanır. Bu oran bilgisayarda gerçekleşen görevlere göre farklılık gösterir, özellikle birden fazla program veya herhangi bir oyun açıksa oldukça etkiler. Paylaşımlı ekran kartının faydalarından birisi ucuz olması dolaysıyla bilgisayarın maliyetini biraz daha düşürür. Paylaşımlı ekran kartı paylaşımsız ekran kartına göre çok daha az ısınma yapar ve oldukça az güç tüketerek batarya ömrünü uzatır. Her gün grafik işleme yapan insanlar için oldukça idealdir. Video izleme ve editlemeyi, 2D oyunu ve kelime işlemciyi içerir. Böyle aktivitelerde grafik yoğun değildir, düşük ekran kartı için idealdir. Paylaşımlı ekran kartıyla 3D oyun oynayamayacağınız anlamına gelmez fakat oyunun yavaşlamaması adına grafik ayarlarınızı düşürmeniz gerekebilir.

Paylaşımsız Ekran Kartı

Paylaşımsız (Ayrılmış) GPU bilgisayarın RAM’ini kullanmayarak kendi sahip olduğu bağımsız video belleği kaynağını kullanır.Örneğin 2GB’lık GeForce GTX 680M ekran kartına sahipseniz, bellek tamamen bilgisayarın 8GB’lık sistem hafızasından ayrıdır. Yüksek grafikli bir oyun oynamak için veya grafik tasarımcılar için ideal seçimdir.

Paylaşımsız ekran kartının birkaç dezavantajı vardır. Uygun bir tasarım ve iyi bir fana sahip değilseniz, ekran kartları ısınacaktır. Eğer ciddi bir oyuncuysanız veya çift ekran çalıştırıyorsanız, GPU (Grafik İşlem Birimi) çok çalışmak zorunda kalacak ve çabuk ısınacaktır. Böyle kartlar çok güç tüketir yani paylaşımsız ekran kartlı bir dizüstü bilgisayar kullanmak batarya ömrünü azaltacaktır. Paylaşımsız ekran kartının maliyeti daha yüksektir ve paylaşımlı ekran kartından yüzlerce lira pahalı olabilir.

 

Eğer paylaşımsız bir ekran kartı kullanacaksanız en az bir ya da 2 fana ve birçok havalandırmaya sahip dizüstü kullanmanız tavsiye edilir. Laptopu ekstra sıcaktan korumak için “Laptop Soğutucu Sehpası” kullanabilirsiniz.

 

Bazı ekran kartları değiştirebilir. Yani GPU paylaşımlı ve paylaşımsız olarak yapılmıştır. Laptop’ta daha düşük performansta işlemler yapıyorsanız paylaşımlı ekran kartına çevirip pil ömrünü koruyabilirsiniz. Çok grafik gerektiren işlemler yapıyorsanız, paylaşımsıza çevirip performansı artırabilirsiniz fakat pil ömrünü azaltacaktır.

 

İstediğiniz grafik kartına karar vermeden önce, onu ne amaçla kullanacağınıza emin olun. Eğer sıradan bir kullanıcı iseniz yani siteleri ziyaret etme, Youtube’den video izleme, film izleme gibi eylemleri gerçekleştiriyorsanız paylaşımlı ekran kartı ideal tercihtir. En iyi görsel deneyime, yüksek oyun ve tasarım grafiklerine sahip olmak istiyorsanız paylaşımsız ekran kartı ideal tercihtir.

Bir önceki yazımız olan Laptop Satın Almanın Altın Kuralları başlıklı makalemizde dizüstü bilgisayar, hangi laptop ve laptop satın al hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...