Bir Bilgi Markası

Nevmekan/Üsküdar

Üsküdarı bilirsiniz, dingin bir semttir. Yılların getirmiş olduğu bir yorgunluk da olabilir bu. Ama yağmurlu havada Üsküdarı solumak başkadır. Nevmekan da biraz böyle bir çizgide tasarlanmış aslında. Başlarda bir İETT bakım garajı olan, sonrasında ambar olarak kullanılan bina şimdilerde gençlerin buluşma ve sohbet noktası olarak hazırlanmış. İşletme hakkı ise Üsküdar Belediyesi Sosyal Tesisleri’ne ait. Bina iki kattan oluşuyor ve yüksek bir çatıyla tamamlanıyor. Bu, mekanı ferah kılan en büyük faktörlerden biri. Metrekareye 3 kişinin düştüğü günümüz İstanbul’unda mekanın kapısından içeri adım atmak sizi rahatlatıyor. Büyük ve neredeyse duvar boyunca olan osmanlı mimarisi tarzı büyük pencereler aydınlık bir ortam sağlıyor. Akşamları ise gösterişli sarı ışıklı avizeler aydınlatıyor mekanı. Bunun devamı olarak duvara asılı altın varaklı aynalar, osmanlı motifleriyle süslenmiş duvar ve trabzanlar mekanın kendine has çizgisini tamamlayan diğer detaylar. Alt katta masa-sandalye dekoru hakimken, üst katta tekli koltuklar ile orta sehpalar birleştirilerek daha samimi ve rahat bir konsept oluşturulmuş. Ayrıca üst katta özel misafirler için de bir köşe ayrılmış durumda. Dekoru tamamlayan bir başka faktör ise her yerde raflar dolusu kitapların olması. Bu yönüyle aynı zamanda burası ders çalışmak, tez yazmak, kitap/dergi okumak, bilgisayarıyla projesini tamamlamak isteyenler için hoş bir öğrenci mekanı. Ortam için seçilen müzik tarzı da hafif ve kulağı yormuyor. Hatta denk gelirseniz üst katta bulunan piyano ile yapılan resitali bile dinleyebilirsiniz.

Sade bir menü içeriğine sahip olmasına rağmen sohbetinizi keyifli hale getirmek için kahve-kurabiye ikilisini tercih edilebilirsiniz. Özellikle kakaolu ıslak kurabiyelerini denemeden mekandan ayrılmayın. Garsonların müşteri ile iletişimi güzel ancak genel olarak bakıldığında hizmet kalitesi ortanın biraz üstü denebilir.

Son görüş olarak mekan; geniş, ferah, sıcak, huzurlu ve rahat (Buradaki en büyük pay bina kompozisyonunun güzel olması). Güzel bir dost sohbeti için gün batımı öncesi beş çayına gidildiğinde zevkli olacaktır.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...