Bir Bilgi Markası

Mutlak Üstünlük

Mutlak Üstünlüğün Tanımı

Mutlak üstünlük, mal ya da hizmet üreten herhangi başka bir işletmenin maliyetinden birim başına daha düşük bir maliyetle mal ya da hizmet üretmesi için bir ülke, birey, şirket ya da bölgenin mali gücüdür. Mutlak üstünlük, ingilizcede “absolute advantage” olarak ifade edilir. Mutlak üstünlüğe sahip işletmeler, daha az sayıda girdiler kullanarak ve/veya benzer ürünü ya da hizmeti üreten başka topluluklardan daha verimli bir yol kullanarak bir ürün ya da hizmet üretebilir.
Mutlak üstünlüğü nasıl çalıştığını gösteren bazı örnekler şunlardır:

  1. İtalya yıllık 4 milyar galon şarap üretirken, Amerika Birleşik Devletleri yıllık 700 milyon galon şarap üretir. İtalya, Amerika Birleşik Devletleri’nki gibi aynı zaman (girdi) miktarında sahip olmasına rağmen daha fazla galon şarap (çıktı) ürettiği için mutlak bir üstünlüğe sahiptir.
  2. Hatice 8 saatte bir kazak örebilirken, Ayşe 10 saatte bir kazak örebiliyor. Hatice, Ayşe üzerinde mutlak üstünlüğe sahiptir çünkü Hatice daha kısa sürede (girdi) kazak (çıktı) örebiliyor.

 

Bir işletme, bir mal ya da hizmetten daha fazla mutlak üstünlüğe sahip olabilir.  Mutlak üstünlük ayrıca ülkelerin, bireylerin ve işletmelerin neden karşılıklı ticaret yaptıklarının mantığını açıklıyor. Her biri belirli ürün ya da hizmette üstünlüğe sahip olduğu için ticaretten her ikisi de fayda sağlar.

Bir önceki yazımız olan Olağandışı Sonlanma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...