Bir Bilgi Markası

Laptop Satın Almanın Altın Kuralları

Laptop satın almanın altın kurallarını hiç merak ettiniz mi ? Yanınızda rahatlıkla bulunduracağınız portatif, uygulamalar için taleplerinizi çok yönlü karşıyacak bir dizüstü mü arıyorsunuz ? Peki ne tür dizüstü bilgisayar alınmalı?

Laptop seçiminde boyut(inç), özellik ve fiyat gibi etmenleri baz alıp iyi bir laptop satın alabilirsiniz.Önemli olan ihtiyacınızın neler olduğuna karar vermek.En etkili kararı vermek için  aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

1-Bir İşletim Sistemi Seçin : Mac, Windows ya da Chrome OS ?  

 

isletim_sistemi

 

Hem Macs hem PC’lerle çok aşina değilseniz, çok kolay olmayan bir soruyla karşı karşıyasınız.Fakat hızlı bir genel bakış ile her işletim sisteminin güçlü ve zayıf taraflarını sizler için düzenledik.

a) Chrome OS

Google Chrome OS,  11.6 inç Acer C720 ve Hp Chromebook 14 gibi hafif laptoplar için ucuz olarak kurulan; işletim sistemleri arasında en basit ve en güvenilir sistemdir fakat biraz sınırlı işlevi vardır.Kullanıcı arayüzü  daha çok uygulama menüsü, bir masaüstü ve pencereleri etrafa sürükleme özelliğiyle geleneksel Windows’a benzer.Chrome tarayıcıyı ve çoğu uygulamayı kullanacağınız ana tip pencere, web araçlar için basit kısayollardır.

Chrome OS başlı başına bir tarayıcı olduğundan, eğer webte surf ederseniz malware veya virüs bulaşması pek mümkün değil.Kendinizi güvende hissedebileceğiniz doğru yerdesiniz.Birkaç çevrimdışı uygulama ve bunların daima çok iyi olmaması dezavantajıdır. Yine  de webte surf edeceğiniz, mailleri kontrol edebileceğiniz, sosyal ağı takip edebileceğiniz ve online chatler için bir cihaza ihtiyacınız olduğunda, Chromekitapları ucuzdur ve taşınabilirlik olarak ideal ve bir şarzla uzun süre dayanır.

 

b) Windows 8.1

Windows dizüstüler genellikle Mac’lere göre bütçesel olarak daha satın alınabilir ( $400 aşağısı ) ve bir düzine büyük satıcılardan daha fazla, çok daha geniş yelpazeye sahip tasarım seçeneklerine sahiptir.Apple’nin aksine Microsoft ve ortakları dokunmatik ekranlarla birlikte notebooklar satın almanıza ve hatta notebooktan tablet moduna kolayca geçmeye izin verdiği değişebilen tasarımlara izin verir.

Eğer Windows arayüzünü kullanıyorsanız fakat Windows 8.1 denemediyseniz, sizin için sarsıcı bir sürpriz olabilir.Yeni işletim sistemi kiremit tabanlı başlangıç ekranı ve yeni tam ekran, dokunmatik dostu uygulamalar ile Başlat Menüsünün yerini almıştır. Oysaki Windows 8.1 halen çalışan tüm uygulamalar için masaüstü moduna sahiptir ve doğrudan başlatabilir.

Bazı Windows dizüstü bilgisayarlar biyometrik ve akıllı kart doğrulama, Intel vPro sistem yönemi gibi iş dostu özellikler sağlar.

 

c) Apple OS X Yosemite

Apple’nin MacBook Air ve Macbook Pro’lar OS X Yosemite içinde kolay kullanımlı bir işletim sistemi teklif eder.Bazıları OS X’in, daha yeni ve kapsamlı olan Windows 8.1’den daha kullanışlı bulabilir.Macbook’lar uygulamalar için Launch Pad, üstün çoklu dokunma hareketleri ve iPhone’den çağrı alma olanağı gibi IOS benzeri özellikler sunar.

Macbook Air ve Macbook Pro’lar ayrıca endüstriyel tasarım ve dokunmatiği sebebiyle çoğu Windows makinelerinden üstün olma eğilimindedirler. Windows bilgisayarlar daha fazla yazılım seçeneği sunarken Apple, Mac Uygulama Mağazasından program bulmanızı ve indirmenizi kolaylaştırır.Apple dizüstü bilgisayarlar $899 ‘dan başlar.

 

 

 

2-Doğru Ekran Boyutunu Seçmek 

 

ekran_boyutu_secimi

 

Herhangi bir boyutu seçmeden önce ne kadar taşınabilir laptopa ihtiyacımız olduğuna karar vermeliyiz.Laptoplar genellikle ekran boyutlarına göre kategorize edilir;

 

 • 11 – 12 İnç: Dizüstü bilgisayarlar 11 – 12 inç ekrana sahip olup, yaklaşık 1 – 1,6 kg civarındadır.En ince ve en hafif sistemdir. Fakat ekran ve klavye bu küçük boyutta biraz fazla sıkışıktır, bazı kullanıcılar bu durumdan rahatsız olabilir.

 

 • 13 – 14 İnç: Taşınabilirlik ve kullanabilirlik için en iyi dengeyi sağlar.13 – 14 inçe sahip laptoplar genellikle 1,6 – 2,1 kg arasındadır ve çoğu kişiyi rahatsız etmeyecek düzeyde klavye ve ekran olanağı sağlar.

 

 • 15 İnç: En popüler boyuta sahip 15 inç laptoplar genellikle oldukça büyük ve 2.2 – 3 kg ağırlığa sahip olup en az maliyetli bilgisayarlardır.Eğer sık sık laptopunuzu taşımıyorsanız 15 inç sizin için en ideal boyuttur.Bazı 15 inç modeller Dvd sürücülerine sahiptir fakat ağırlığını daha azaltmak istiyorsanız bu özelliğini tercih etmeyebilirsiniz.

 

 • 17-18 İnç: Eğer laptopunuz tüm gün masanızın üzerinde kalacaksa, 17 – 18 inç sistem yüksek kalitede oyun oynamak için ihtiyacınız olan işlemci gücünü ya da tüm işlemleri gerçekleştirmenizi büyük ihtimalde sağlar.Bu boyutta güç düşkünü grafik çipleri ve çoklu depolama sürücüsüne sahip olan 4 çekirdekli işlemciye sahip olabilir.Fakat 3+ kg ‘lık sistemi herhangi bir yere taşımayı düşünmeyin…

 

 

 

3-Klavye ve Dokunmatik Ekranını Kontrol Edin 

 

klavye_ve_dokunmatikekran

 

Eğer laptopunuz iyi bir ergonomiye sahip değilse, dünyadaki en iyi etkili özelliklere sahip olan bilgisayar bile yeterli değildir. Klavyenin katı dokunsal geri bildirimi ve tuşlar arasında yeteri boşluk var mı ? Dokunmatiği kullanmak için mükemmel mi yoksa akışkan olmayıp dokunmatik düzgün çalışmıyor mu ?

Fare tuşlarını tıklarken rahatsız edici olmamalı.Kolaylıkla yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabilmelisiniz.

 

 

 

4-İhtiyacınız Olan Özellikleri Bilin

CPU, sabit sürücü, ram ve grafik yongası gibi dizüstü özellikleri, laptop meraklıların aklını karıştırabilir.Gerçekten ihtiyacınız olan laptopu bulmak, laptopla ne yapmak istediğinizi bilmenize bağlı.3 Boyutlu Oyun ve HD video editleme gibi daha yoğun görevler daha pahalı parçalar gerektirir.

Dikkat etmeniz gereken ana unsurlar:

 • CPU : Central processing unit yani merkez işlem birimi’dir. Pazardaki daha ucuz laptoplar ciddi üretkenlik gerektiren ya da medya görevlerini yerine getirmek için çok çaba sarf eden AMD E Serileri ya da Intel Pentium CPU’lardır, fakat internette rahatlıkla gezinebilirsiniz.Intel Atom işlemciler düşük performansa sahip olup uzun ömür bataryaya sahiptirler.

 

Pahalı tablet/laptop melezleri, Atomdan daha hızlı olan fakat Core Serisi (Core i3, i5 ve i7) kadar hızlı olmayan Intel’in Core M CPU’sunu sık sık kullanır.Eğer  Core i3, Core i5 ya da Core i7 satın alırsanız, Intel’in 5. Nesli olan (aka Broadwell) en son nesli elde etmeye çalışın.

Eğer performansı önemsiyorsanız,  ince sistemler veya Core i3 CPU/ AMD A Serileri anadizüstü bilgisayarlar için Core M’den daha azına yetinmeyin.Eğer $500 ‘dan daha fazla harcıyorsanız, daha fazla performansa ihtiyacınız olduğunda saat hızını (Mhz) artırabilen en az Intel Core i5 CPU ‘sunu talep edin.Güç kullanıcıları ve oyuncular tercihen 4 çekirdek çipli Core i7 sistemden daha azını tercih etmemelidirler.

 • RAM: RAM’a yani belleğe gelinince, en ucuz dizüstü bilgisayarlar bile 4 GB’a sahipler ki daha azıyla yetinmeyin.Eğer 6 ya da 8 Gblık bir sistem alabilirseniz, en büyük uygulamaları ve birçok işlemleri yapabilecek düzeyde olursunuz.Oyuncular ve yüksek sistemle ilgili kişiler, 16 GB kullanmaları daha iyi olacaktır.

 

 • Sabit Sürücü: Çoğu kullanıcı için hızlı bir sabit sürücü, hafızası büyük olan sabit sürücüden daha değerlidir.Eğer seçim yapacaksanız 5400 rpm birim üzerindeki 7200 rpm sabit sürücüyü tercih edebilirsiniz.10 civarı ortalama boyutta oyun ve filme sahipseniz 320 GB size yetecektir ve boş yer de kalacaktır fakat 500 GB ya da 750 GB sürücülerin genellikle maliyeti de çok yüksek değildir.

 

 • Önbellek (Flash Cache): Herhangi Ultrabook ve bazı diğer dizüstü bilgisayarlar performansını artırabilmek için kullanabileceğiniz 8, 16 ya da 32 Gb önbelleki kullanabilir. Bir flaş önbellek SSD kadar hızlı olmazken, sabit sürücüdeki tüm verileri saklamaya izin verip yükleme hızını artırır.

 

 • Solid State Drives (SSDs): Bu türlü diskler geleneksel sabit disklerden biraz daha pahalı olup daha az kapasiteye sahiptir ( genellikle 128’den 256 Gb’e kadar ) fakat performansı önemli ölçüde geliştirir. Daha hızlı önyükleme, daha hızlı uygulama açma sayesinde bilgisayar kullanıcılarını mutlu eder.Ek olarak, SSD’lerin mekanik disk gibi hareketli parçaları olmadığından,  yıpranma/bozulma daha az görülür.

 

 

 • Ekran:  Ne kadar çok piksele sahip olursanız o kadar fazla ekrana uyum sağlayabilirsiniz ve ekran bir o kadar net gözükür.Çoğu popüler dizüstüler 1366×768 piksel çözünürlüğe sahiptirler.Fakat farklı bir seçim yapmak isterseniz, 1600×900’dan daha büyük piksele sahip ya da 1920×1080 ( her zaman alabileceğiniz en yüksek çözünürlüğü tercih edin) piksele sahip dizüstü bilgisayarı tercih edin.Yüksek çözünürlüklü dizüstü bilgisayarlarda farkedeceksiniz ki daha fazla işlemi kolaylıkla yapabilme şansına sahip olacaksınız ve film izlerken, oyun oynarken kalite standartlarınızı yükselteceksiniz.Full HD  paneller ( 1920×1080) tipik ekrandan $150 daha pahalıdır fakat özellikle daha geniş ekranlar için bu para verilebilir.

 

Bazı pahalı dizüstü bilgisayarlar 2560×1600, 3200×1800 ya da 3840×2160 ekran çözünürlüğünde bile olabilir.Çoğu filmler henüz bu kadar yüksek çözünürlülükte olmamasına rağmen, resimler çok daha net gözükür.

 

 

 • Dokunmatik Ekran: Windows 8  dokunmatik ekran ile birlikte daha eğlenceli ve daha sürükleyicidir fakat dizüstü bilgisayarınızın bükülebilir veya döndürebilir ekran değilse, dokunmatik ekransız da yaşayabilirsiniz.$500 altında bir dokunmatik ekran alabilmenize rağmen, dokunmatikli ve dokunmatiksiz benzer yapıdaki sistemlerde fiyattaki farklılık $100 – $150 ‘dır.

 

 • Grafik Çipi: Genelde bütünleşik bir grafik çip ( sistem belleğini paylaşan biri) internette surf etme, video izleme ve bazı temel oyunları oynama gibi basit görevler için iyidir.Fakat en zorlu oyunlara gelindiğinde, AMD veya Nvidia’dan ayrık grafik işlemci ( video belliğine adanmış) daha iyi performans sağlayacaktır. Ek olarak iyi bir GPU, sitelerdeki video oynatmayı ve ayrıca video editlemeyi hızlandırır.

 

CPU gibi yüksek ve düşük grafik çipler vardır. Nvidia AMD’nin yaptığı gibi düşükten yükseğe giden bir grafik listesini tutar.Genelde, iş istasyonları ve oyun dizüstü bilgisayarlar en pahalı sistemler üzerinde çift grafik içerenen iyi GPU ‘lara sahiptir.

 

 • DVD/Blu-ray Sürücüler: Günümüzde çok az dizüstü bilgisayarlar optik sürücülerle üretilir.Bunun sebebi çoğu yazılımı ve indirmeyi yada stream videosunu internetten gerçekleştirebilmenizdir.Eğer Bluray filmlerini disklere yazdırmak ya da izlemek istemiyorsanız herhangi bir sürücüye ihtiyacınız yoktur.Bu sayede yarım kilo kadar dizüstünüz hafifleyecektir.

 

 

 

 

5- “2 in 1” mi veya Geleneksel Dizüstü mü İstediğinizi Kararlaştırın

 

 2in1_pc

 

Windows 8 lansmanından beri, tabletler gibi çift birçok “2 in 1” dizüstü tasarımları görmekteyiz.

 

Eğer 2 in 1 bilgisayar kullanmak isterseniz Yoga gibi bir tercih çok yönlü bir seçim olur. Bağımsız tablet olarak cihazınızı kullanma esnekliği istiyorsanız, sökülebilir tasarım en iyisidir.

 

 

6-Pil Ömründe Cimrilik Etmeyin

 pc_pil_omru

 

Dizüstü bilgisayarınızı elektrik prizi olmayan bir yere taşıyorsanız, batarya ömrü önemlidir.Hiçkimse bilgisayarını prize sürekli bağlamak istemez.15 inçlik bir laptop satın alıyorsanız, en az 4 saatlik dayanıklılık olmasına dikkat edin.Oldukça hareketli olup sabit bir yerde olmayan kişiler için 6 saatten daha fazla batarya ömrüne sahip dizüstü gerekir.

Eğer bir seçim hakkınız varsa, genişletilmiş batarya için ekstra ücret ödeyin, pişman olmayacaksınız.Bazı dizüstü bilgisayarlarda (Örneğin; MacBook Air) kolayca kendi kendinize müdahele edemeyeceğiniz mühürlü pilleri vardır.

Dizüstü bilgisayarın gerçek pil ömrü ekran parlaklığı, uygulamalar (video, oyun, programlar vb.)  gibi çeşitli sebeplere bağlıdır.Örneğin video izlemek internette surf etmekten daha fazla pil tüketir.

 

 

7-Bir Bütçe Planlayın

 

Şu günlerde $500 altında uygun dizüstü bilgisayarlar satın alınabilir fakat biraz fazla bütçeniz varsa; daha iyi kaliteye, daha güçlü performansa ve daha iyi görününürlüğe sahip bir sisteme sahip olabilirsiniz.Aşağıda her fiyat aralığında ne türlü bir sisteme sahip olabileceğinizi bulabilirsiniz.

 • $150 – $350:  En ucuz dizüstü bilgisayarlar Google’in tarayıcı merkezli OS’u çalıştıran Chromebook ya da HP Stream 11 (Intel Celeron, 32 Gb Flash Drive) gibi minimal depolamaya ve yavaş işlemcilere sahip en düşük Windows sistemleridir.Özellikle hafif 11-12 inç bir sistem alırsanız, yukarıdaki özelliklere sahip dizüstünüz iyi bir ikinci bir tercih veya çocuk bilgisayarı olabilir.Chromebook’lar ayrıca tek bir şarzla uzun zaman (8 saatten fazla) dayanabilir.

 

 • $350 – $600: $600 altında bütçeyle, Intel Core i5 ya da 4-8 GB Ram ve 500 GB harddisk alanına sahip AMD A8 CPU dizüstü satın alabilirsiniz. Oysaki, bu fiyatta çoğu dizüstü bilgisayarlar ucuz pilastik kasalara, düşük çözünürlükte ekranlara ve zayıf batar ömrüne sahiptir.
 • $600 – $800: .$600 üzerinde bir bütçeye sahipseniz, metal yüzeyler gibi daha yüksek kalitede tasarımlar görebilirsiniz.Üreticiler daha iyi ses kalitesi ve aydınlatmalı klavyeler gibi fiyat artırıcı özellikleri eklerler.Ayrıca 1600×900 veya 1920×1080 çözünürlülüğe sahip bir ekran ve flaş önbelliği elde edebilirsiniz.
 • $800 Yukarısı:  Bu fiyat aralığında, daha portatif ve daha güçlü bilgisayar elde edebilirsiniz.Yüksek çözünürlükte ekranlar, daha hızlı işlemciler ve ayrılmış ekran kartı elde edebilirsiniz.Yüksek sistem gereksinimi duyan oyunlar ve yüksek performansa ihtiyaç duyulan işler için $1500, $2500 veya $3000 bile ihtiyacınız olabilir.

 

 

8-Markayı Önemseyin

Dizüstü bilgisayarınız markanın ürününüze değer verdiği kadar iyidir.Zamanında doğru destek herşeyden önemlidir.2014 ‘te Apple ilk sırada yer aldı, ardından Hp ve Samsung takip etti.

Teknik ve hizmet desteği dizüstü bilgisayar markasının paranızı değerli kılan sadece bir parçasıdır.Ürünlerinin tasarımını, değerini, performansı ve diğer kriterleri değerlendirip, tercihinizi yapabilirsiniz.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...