Bir Bilgi Markası

Hemoroid Nedir ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

1-HEMOROİD NEDİR ?

Hemoroid  anüs çevresinde veya alt rektumda bulunan şişmiş damarlardır.  Hemoroid iç ve dış olmak üzere iki türü vardır.  İç hemoroid anüs içinde gelişirken, dış hemoroid anüs dışında gelişir. Hemoroide ayrıca basur da denir.  Dış hemoroid en sıkıntılı ve en yaygın bulunandır. Hemoroid ağrı, şiddetli kaşıntı ve oturma zorluluğuna neden olur. İyi haber ise bunların tedavi edilebilir olmasıdır.

2-HEMOROİD NASIL GELİŞİR ?

Uzmanlar hemoroidin oluşma sebeplerinden emin değillerdir.  Aşağıdaki durumları içeren çeşitli faktörler sebep olabilir:

– Bir bağırsak hareketi sırasında ıkınma

– Kronik kabızlık komplikasyonlar

– Uzun süre tuvalette oturma

– Hamilelik. ( Rahim büyüdüğü zaman o kolon damarına  baskı yapar ve onun şişmesine neden olur.)
Aile bireylerinizden biri hemoroid olsaydı, sizde hemoroid olma olasılığı yüksek olurdu.

3-HEMOROİDİN İŞARETLERİ VE BELİRTİLERİ

Hemoroidin belirtileri şunlardır :

–  Anüs bölgesinde şiddetli kaşıntı

–  Anüs bölgesinde tahriş ve ağrı

–  Senin anüs bölgesi yanındaki şişliğin kaşınması

–  Dışkıyı kaçırma

–  Ağrılı  bağırsak hareketleri

– Bir bağırsak hareketi yaptıktan sonra sizin dokuda kan oluşması

Hemoroidler ağrılı olmasına rağmen, hayati tehlikesi yoktur. Tedavi olmazsanız sık sık hemoroid olursunuz. Eğer sizde hemoroid sık sık oluşuyorsa, kan yetmezliği nedeniyle zayıflık ve cilt soluğu gibi anemi belirtisi olabilir.

4-HEMOROİD NASIL TEŞHİS EDİLİR ?

Anüsünüzün görsel bir muayenesi hemoroidin teşhisi için yeterli olabilir. Tanıyı doğrulamak için doktorunuzdan anüs içinde her hangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmesi için farklı bir muayene yapmasını isteyebilirsiniz. Bu kontrole dijital rektal muayene denir. Bu muayene esnasında, doktorunuz sizin rektumun içine yağlanmış ve eldivenli parmağını sokar. Eğer doktorunuz anormal bir şey hissederse, sigmoidoskopi olarak isimlendirilen ek bir test isteyebilir.
Bir sigmoidoskopi doktorunuzun iç hemoroidi teşhis etmek için küçük bir kamera  kullandığı yerdir. Sigmoidscope olarak adlandırılan bu küçük fiber optik kamera küçük bir tüp içine takılır ve sonra rektumunuza yerleştirilir. Bu testten doktorunuz sizin rektumun içinden net bir görüntü alır.

 

 

5-HEMOROİDİN TEDAVİSİ NASILDIR ?

A)EV TEDAVİSİ

AĞRI KESİCİ :

Ağrıyı en aza indirmek için  her gün en az 10 dakika küvetteki veya leğendeki dayanabilecek kadar sıcak suya oturunuz. Eğer ağrıyı çok çekiyorsanız yanma ve kaşıntıyı rahatlatmak için reçetesiz ilaç olarak fitil, merhem veya krem kullanabilirsiniz.

DİYET LİFİ :

Ev tedavisi olarak diyet lif alımını arttırmanız içerebilir. Diyet lifi yüksek gıdalar tüketmek, gelecekte hemoroide yakalanma riskini en aza indirebilir.

İyi diyet lifi kaynakları şunlardır :

-Tam buğday

-Esmer pirinç

-Yulaf ezmesi

-Armut

-Havuç

-Kara buğday

-Kepek

Diyet lifi bağırsakları boşatlmaya yardım eder ve dışkıyı yumuşatarak daha kolay geçirir.
Eğer kabızsanız, dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olmak için reçetesiz lif takviyesi kullanabilirsiniz.

B)DOKTOR TEDAVİSİ

Doktorunuz iç hemoroid memesinin tabanına lastik band koyarak hemoroide giden kan akımını engellemesini sağlar. Kan dolaşımı duran hemoroid memesi birkaç gün içinde etkisini kaybeder ve sizin dışkılamanız esnasında düşer. Eğer lastik band ligasyonunu tercih etmiyorsanız doktorunuz doğrudan kan damarının içine bir kimyasal enjekte edebilir. Bu hemoroidin boyutunun azalmasına neden olur. Bu tedaviye enjeksiyon veya skleroterapi denir.

C)BİTKİSEL TEDAVİ

En etkili yöntemlerden birisi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği hemoroid kürüdür. 1 su bardağı kaynayan suya bir tutam veya 5-6 gram çoban çantasını koyunuz sonra 5 dakika kısık ateşte kaynatınız.  Kaynadıktan sonra süzüp içiniz. Her hangi bir öğünden önce veya her hangi bir öğünden iki saat sonra içebilirsiniz. Günde 1 defa ve 1 ay boyunca uygulayınız. İyileşmeniz için doğru çoban çantası türünü almanız tavsiye edilir. Bir tutam taze dereotunu yemeklerden 15 dakika önce ağızda çiğneyerek su ile yutunuz. Dereotunu da 1 ay boyunca uygulayınız.

 

 

6-HEMOROİD HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

1) Hemoroid hastaları  ekşiyi ve acıyı içeren tüm gıdalardan uzak durmalıdır. Örneğin baharatlar veya turşu vb. Acılı yiyeceklerinin alınmamasının sebebi ıkınmayı tetikleyeceğinden dolayıdır.

2)  Alkol, kafein içeren çay, kahve ve kola gibi tüm içeceklerden uzak durmalıdır.

3 )  Ketçap, çok fazla tuz, rafine gıdalar ve aşırı şekilde yoğurt ve süt tüketilmemelidir. Yoğurt ve sütün aşırı tüketilmemesinin sebebi makat bölgesinde kaşıntıya neden olmaktadır.

4) Asit barındıran patlıcan ve domates gibi gıdalar makat bölgesinde tahrişe neden olacağından dolayı tüketilmemesi gerekir.

5)  Muz, çikolata, dondurma ve peynir gibi gıdalar aşırı şekilde tüketilmesi sonucu kabızlığa neden olduğu için alınmaması gerekir.

 

 

7-HEMOROİDİ OLUŞTURAN POTANSİYEL KOMPLİKASYONLAR

Hemoroid komplikasyonlar nadirdir, ancak şunları içerebilir:

-Şişmiş damarın içindeki kan pıhtıları

-Kanama

-Demir eksikliği anemisi ( kan kaybı nedeniyle )

 


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...