Bir Bilgi Markası

Google ile Yılda ₺250.000 Kazanmanız için İhtiyacınız Olan Trafik Nedir ?

Google Adsense’den bir yılda ₺250.000 kazanmak gerçekten mümkün mü ? (Web Sitesinde Reklamlar Yaparak) . Eğer mümkünse web sitesinde ne kadar trafiğe ihtiyacınız var ? Google Adsense gelirlerini tam olarak hesaplanamaz fakat reklamlar için çeşitli yollarla optimize edilebilir.

Web sitesi kategorinizin reklam dostu olduğuna emin olmalısınız çünkü Adsense gelirleri web sitenizdeki birçok kategoriye bağlıdır. Sektördeki rekabeti öğrenmek için Google Adwords Keyword Planner aracını kullanabilirsiniz. Eğer anahtar kelimelerde yeterli rekabet varsa (Örneğin niş anahtar kelimeler için Adwords tarafından önerilen teklif yüksek ise ), Google’nin reklam alanınızı yüksek ödeme yapacağı reklamlarla doldurabilir.

Örneğin, Google aramalarında “yurtdışı” kelimesini aratırsanız, birçok reklam görebilirsiniz. Eğer bloğunuzda yurtdışı ilgili yazınız varsa sitenizdeki reklamlar için bir fırsat olabilir. Anahtar kelime Planyacı’dan Adwords teklifini öğrenmek için rastgele seçilmiş kelimeleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

 

google-adword-keyword-planner

 

 

Görüldüğü gibi “yurtdışı” anahtar kelimesindeki rekabet, kelimeden  kelimeye değişir. Tabiki önerilen teklif sadece tahminidir ve gerçek maliyet tıklama başı çok değişir. Eğer teklif 5 TL ise bu gerçekten yüksek bir rakam çünkü Google reklam için tıklama maliyeti Google Görüntüleme Ağıyla kıyaslandığında oldukça yüksek rakam. Eğer reklamveren tıklama için ₺1 ödüyorsa, Google Görüntülü ağda size yaklaşık tıklama başına ₺0,20 ödeyebilir.

 

Adsense ile Para Kazanma

Yılda ₺250.000 Google Adsense’den veya Google Adsense alternatifinden kazanmak isterseniz:

 

₺250.000 / 365 = ₺685 bir günde.

 

Ortalama Sayfa CTR’ı (Click Through Rate) %1 olmalı. CTR sitenizin içeriğine, tasarımına ve diğer faktörlere göre değişir. CTR oranınız arttıkça gelirleriniz de artacaktır.

 

Google Adsense ile ₺250.000 Kazanmak İçin Matematik Hesabı

Global değerler baz alınarak sayfanızdaki CTR (tıklama oranı) %1 ve ortalama CPC (tıklama maliyeti) 0,625 olduğunu varsayalım.

Bazı en fazla ödeme yapan Adsense kategorileri Finans, İnternet Pazarlama, Teknoloji, web hosting (ağ sağlayıcısı), İnternet & Bilgisayarlar, Yazılım, Sağlık vb. kategorilerdir. Bazı en düşük ödeme yapan Adsense kategorileri Eğlence, Sanat, Filmler, Ünlü Dedikoduları, Haberler Bloğu, Şakalar, Duvar Kağıtları (Wallpapers), Alıntılar, Yemek Tarifleri, Fotoğraf Blogları vb. kategorilerdir.

Yılda ₺250.000 kazanmak için günlük ₺685 kazanmanız gerekir. Ortalama tıklama maliyetiniz (CPC)  ₺0,625 ise 250.000 / 0,625 = 400.000 yıllık tıklamaya ( günlük yaklaşık 1.000 tıklama) tekabül eder. Sayfanızdaki tıklama oranı %1 varsayarak günlük yaklaşık 100.000 sayfa gösterimine ihtiyacınız  var. “Bounce Rate” in ( tek sayfa gösteriminden oluşan web sitesine ziyaret oranı) %100 olduğunu varsayalım. Bu demektir ki 100.000 tekil kişi günde 100.000 sayfa gösterimi yapıyor.

Özetle, Google Adsense’den yıllık ₺250.000 kazanmak için günlük 100.000 ziyaretçiye ihtiyacınız var. Rakamlar global olarak baz alınıp, CTR %1 ve CPC ₺0,625 olarak hesaplanmıştır.

 

 

 

 

Google Adsense Sözlüğü

Sayfa Görüntüleme (View)

Kullanıcılar Google reklamlarını gösteren bir sayfayı görüntülediklerinde, Google bunu sayfa görüntüleme olarak sayar. Bir sayfada ne kadar reklam gösterimi alınırsa alınsın bir sayfa gösterim olarak sayacaktır.

Örneğin, bir sayfada 3 reklam alanınız var ve 2 kere gösterim alındı.2 sayfa gösterimi olarak sayılacaktır.

Tıklamalar (Clicks)

Standart içerik reklamlar için, bir kullanıcı reklama tıklarsa Google 1 tıklama sayar.

Bağlantı birimleri için, bir kullanıcı bağlantı biriminde linki seçtikten sonra reklamlar sayfasındaki bir reklama tıkladığında Google bir tıklama sayar.

Tıklama Oranı ( Click Through Rate )

Tıklama Oranı (CTR) aldığınız toplam tıklanmaların toplam sayfa gösterimlerine bölünmesiyle elde edilir.

Tıklama Oranı = Tıklamalar / Sayfa Gösterimi

Örneğin; 100 sayfa gösterimden 5 tıklanma aldıysanız, Tıklama Oranınız (CTR) %5 olacaktır. (5/100*100=5%)

Tıklama Başına Maliyet ( Cost Per Click )

Tıklama Başına Maliyet (CPC) bir kullanıcının reklamınıza her bir tıklamasında kazandığınız miktardır.Herhangi bir reklam için tıklama başına maliyet reklamveren tarafından belirlenir; bazı reklamverenler diğerlerine göre daha fazla ödeme yapmaya meyilli olabilirler.Herhangi bir reklam için Google’de sabit fiyat yoktur, açık artırma sistemi (bid) sistemi sayesinde fiyatlar sürekli değişir.

Bin Gösterim Başına Gelir ( Page Revenue Per Thousand Impressions )

Bin Gösterim Başına Gelir (RPM) tahmini kazancınızın sayfa gösterimine bölünüp 1000 ile çarpılmasıyla bulunur.

Bin Gösterim Başına Gelir (RPM) = (Tahmini Kazançlar / Sayfa Görüntülenme Sayısı) * 1,000

Örneğin, 25 sayfa gösterimden tahmini ₺0,20 kazanırsanız, RPM’ iniz (₺0,20 / 25 ) * 1000 yani ₺8 olacaktır.

Tahmini Kazançlar

Seçilen süre için hesap bakiyeniz ( kazancınız ) .

Kaynak: Google Adsense Sözlüğü

 

 

 

Sitenize para kazandırmak için sadece Adsense kullanmıyor olabilirsiniz. Banner reklamları, metin reklamları, CPM reklamları, sponsor linkler ve affiliate marketing ( satış ortaklığı) gibi birçok yerden para kazanabilirsiniz.

 

Bin Gösterim Başına Maliyet (CPM) Reklamları

Web sitenize para kazandırmanın en etkili bir yolu da CPM reklamları satmaktır.

CPM Reklamları Nedir?

CPM (Cost Per Mille) “1000 gösterim başına maliyet” anlamına gelir. CPM ağları, elde ettiğiniz her 1000 gösterim başına ödeme yapar. Eğer Cpm reklam ağı CPM başına ₺2,5 ödüyorsa, her 1000 gösterim başına ₺2,5 ödeme alacağınız anlamına gelir.

CPM Ağı kazançları tamamen trafik kalitesinize bağlıdır fakat her 1000 gösterim başına ortalama ₺2,5 – ₺7,5 arası kazanabilirsiniz.Yani bir günde 100.000 sayfa gösterimi sağlarsanız, günlük ₺250 – ₺750 arası (belki daha fazla) kazanabilirsiniz.Diğer bir değişle tıklama başına değil reklam alanınızdaki reklamın her 1000 gösterim başına size ödeme yapılır.

 

3 reklam ağının her birinden ₺750 kazanıyor gibi trafiğinizi 3 e bölün ve bu demektir ki  günlük yaklaşık ₺685 için 100.000 / 3 = 33.333 günlük tekil ziyaretçi ( bounce rate = %100) gerektirir.

Eğer bir bloğa sahipseniz, bounce rate hiçbir zaman %100 olmaz. Bu durumda her kullanıcı için ortalama sayfa gösterimini 1,5 sayfa olarak baz alabilirsiniz.Şu anlama gelir; ziyaretçilerinizin %50’si yönlenen sayfadan (landing page) direkt çıkıyor ve diğer kısmı web sitenizde 1 sayfadan fazla ziyaret gerçekleştiriyor.

Sonuç olarak, günde ₺685 kazanmak için günlük yaklaşık 20.000 ziyaretçiye, 30.000+ sayfa gösterimine ihtiyacınız var ki bu da yıllık reklam gelirleri olarak ₺250.000 kazanca tekabül eder. Eğer kaliteli bir trafiğiniz varsa Affiliate Programları ile daha az trafikle daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Google Adsense Nasıl Optimize Edilir ?

Birkaç yolla Adsense reklamlarınızı optimize edebilirsiniz. Örneğin, hangi reklam formatının daha iyi performans gösterdiğini anlamak için sadece metin reklamlarını, sadece resim reklamlarını veya metin & resim reklamlarını deneyebilirsiniz. Google daha çok reklamveren dostu olan 728×90, 336×280, 300×250 ve 160×600 gibi reklam formatlarını tavsiye eder.

Tavsiye edilen reklam formatlarını kullandığınızda Adsense reklamlarınız artan rekabetten dolayı daha iyi performans gösterir. Çünkü Adsense tarafından tavsiye edilen reklam formatları en popüler reklam formatlarıdır ve bu yüzden çoğu reklamverenler bu reklam formatlarında hedefleme yapıyorlar. Doğal olarak bu rekabeti artırır ve Google en yüksek ödeme yapan reklamları sizin web sitenizde gösterebilir.

Diğer taraftan, Google’nin teklif ettiği çeşitli reklam formatlarını da deneyebilirsiniz ( Ör: Duyarlı Reklam Birimleri ) . Reklam formatlarında en iyi performansı anlamak için çeşitli reklam formatlarını deneyerek A/B testi yapabilirsiniz. Mesela hangi pozisyonun en iyi Tıklama Oranı (CTR) sunduğunu öğrenmek için web sitenizin farklı bölümlerinde farklı reklam çeşitlerini, formatlarını ve renklerini deneyerek reklamlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Peki iyi bir CTR’a sahipseniz ve yine de gelirleriniz düşükse ? Bu durumda Google’nin bahsettiği herhangi bir reklamı engelleyerek reklam kontrolünü sağlamak potansiyel kazançlarınızı artıracaktır.

Site ziyaretçilerine negatif izlenim bıraktığından dolayı web sitenizde aşırı reklam olmadığına emin olun. Ve daima mükemmel bir içerik oluşturun ve daha fazla trafik sağlayın böylece Google Adsense gelirleriniz artacaktır (bkz Tıklama Oranı (Ctr) Nasıl Artırılır ).

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz FTP Programları & Güvenilir FTP (SFTP) Programları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Comments to Google ile Yılda ₺250.000 Kazanmanız için İhtiyacınız Olan Trafik Nedir ?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading...