Bir Bilgi Markası

Ciltte Mantar Enfeksiyonları

Ciltte mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve ayak mantarı, kasık mantarı (jock itch), yuvarlak kurt (tinea corporis) ve maya enfeksiyonlarını içerir. Tinea pedis olarak isimlendirilen ayak mantarı (atlet ayağı), ayak mantarı enfeksiyonudur. Tinea pedis kızarıklığa, soyulmaya, kaşıntıya, yanmaya, bazen kabarcıklara ve yaralara neden olur.

Ayak mantarı çok yaygın enfeksiyondur. Mantar sıcaklarda ve ayakkabı, çorap, yüzme havuzları, soyunma odaları ve halka açık duş zeminleri gibi nemli ortamlarda ürer. Mantar yazın, sıcakta ve nemli iklimlerde daha yaygındır. Mantar ayakkabıyı sık giyen ve toplu banyo ve havuzları kullanan insanlarda daha sık meydana gelir.

A) AYAK MANTARI

AYAK MANTARI ENFEKSİYONUN NEDENİ NEDİR ?

Ayak mantarı ölü saç dokusunda, ayak tırnaklarında, dış deri katmanlarında yaşayan mikroskobik mantar tarafından ortaya çıkar. Ayak mantarına sebep olabilen en az 4 tür mantar vardır. Bu mantarların en yaygını  trikofiton rubrum’dur.

AYAK MANTARININ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Ayak mantarının belirtileri ve semptomları kişiden kişiye değişir. Yaygın belirtiler şunlardır:

–  Soyulma, çatlama, ayakta pullanma

–  Kırmızılık, kabarcıklar veya derinin yumuşaması ve soyulması

– Kaşıntı, yanma ya da her ikisi

AYAK MANTARI TÜRLERİ

– Interdigital: “Ayak parmakları ağ bölgesi” olarak da bilinen bu tür en yaygın ayak mantarı türüdür. Genellikle iki küçük ayak parmakları arasında olur. Ayak mantarının bu formu kaşıntıya, yanmaya, pullanmaya ve enfeksiyonun ayak tabanına yayılmasına neden olabilir.

Mokasen Tipi: Ayak mantarın mokasen tipi enfeksiyonu küçük bir tahriş, kuruluk, kaşıntı veya pullu deri ile başlayabilir. Enfeksiyon geliştikçe deri kalınlaşabilir ve çatlayabilir. Bu enfeksiyon ayağın tüm tabanını içerebilir ve ayak yanlarının üzerine yayılır.

Vesiküler Türü Enfeksiyon: En az görülen ayak mantarı türüdür. Bu, genellikle deri altındaki sıvı dolu kabarcıkların ani bir salgını ile başlar. Kabarcıklar çoğu zaman ayağın altında gelişir. Yine de ayak tırnakları arasında, topuk ya da ayak üstünde görünür.

AYAK MANTARI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Tüm kaşıntılı, pullu ayaklar, ayak mantarına sahip değildir. Enfeksiyonu teşhis etmenin en iyi yolu  doktorunuzun cildinizi kazıması ve mantar delilleri için bir mikroskop altında pulları incelemesidir.

AYAK MANTARI NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Ayak mantarı çoğu durumda topikal antifungal ilaç ile (deri üzerine doğrudan yerleştirilen bir ilaç) tedavi edilir. Ağır vakalar ilaçları ağızdan almayı gerektirebilir. Mantarlar nemli ortamlarda büyüdüğü için ayaklar temiz ve kuru tutulmalıdır.

AYAK MANTARI NASIL ENGELLENİR ?

Ayak mantarını önceden engellemek için halka açık duş alanlarında duş sandalet giyilmeli, ayakların hava almasını sağlayacak ayakkabılar giyilmeli ve ayaklar günlük olarak sabun ve suyla yıkanmalıdır. Ayak iyice kurulayın ve kaliteli ayak pudrası kullanmanız, ayak mantarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

B) KASIK MANTARI

Tinea cruris olarak isimlendirilen kasık mantarı, tinea denilen bir mantar tarafından sebep olunan yaygın bir deri enfeksiyonudur. Mantar sıcakta, vücudun nemli alanlarında ürer ve sonuç olarak enfeksiyon genitali, iç uyluğu ve kalçayı etkileyebilir. Enfeksiyon yazın veya sıcak, nemli iklimlerde daha sık görülür.

Kasık mantarı, genellikle halka şeklinde olan kırmızı, kaşıntılı döküntü olarak görülür.

 

KASIK MANTARI BULAŞICI MIDIR ?

Kasık mantarı hafif bulaşıcıdır. Bulaşıcılık doğrudan temas yoluyla ya da dolaylı olarak mantar taşıyan nesnelerden insandan insana yayılabilir.
KASIK MANTARI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Kasık mantarı belirtileri şunlardır :

-Kasıkta ya da kalçada kaşıntı veya yanma

-Yükseltilmiş kenarları ile birlikte dairesel, kırmızı, kabarık döküntü

-Kasık veya kalçada kızarıklık

-Pullanma, kabuk döküntüsü, cilt çatlaması
KASIK MANTARI NASIL TEŞHİS EDİLİR ?

Kasık mantarı çoğu durumda döküntü görünüme ve yere göre teşhis edilir. Kasık mantarınızın olup olmadığına emin değilseniz, doktorunuza başvurun. Doktorunuz belirtileri, tıbbi geçmişinizi soracaktır ve fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir. Ciltte mikroskobik muayene tanıyı doğrular.


KASIK MANTARI NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Kasık mantarı tedavisi çoğu durumda etkilenen bölgeyi temiz tutmayı ve topikal antifungal ilaçlar kullanmayı içerebilir.  Ve mantara karşı yerel ilaçların uygulanması gerekir. Kasık mantarı genellikle reçetesiz satılan antifungal kremlere ve spreylere karşı yanıt verir. Ancak reçeteli antifungal kremler bazen gereklidir.  Kasık mantarı tedavi sürecinde, aşağıdakileri uyguladığınıza emin olun:

– Etkilenen bölgeyi yıkayın ve temiz havlu ile kurulayın.

– Antifungal krem, pudra ya da yönlendirilmiş sprey uygulayın.

– Her gün giysi değiştirin, özellikle iç çamaşırlarızı değiştirin.

 

C) YUVARLAK KURT

Yuvarlak kurda ayrıca tinea corporis denir. Bu kurt değildir fakat ciltin bir mantar enfeksiyonudur. Vücudun herhangi bir bölümünde görülebilir ve dairesel, kırmızı düz yara gibi görünür. Genellikle pullu deri eşlik eder. Orta deri normal görünürken, yaranın dış kısmı kabarık olabilir. Yuvarlak kurt çirkin olabilir fakat genellikle ciddi bir durum değildir.

 

YUVARLAK KURT BULAŞICI MIDIR ?

Yuvarlak kurt doğrudan  insanlara veya hayvanlara bulaşarak yayılabilir. Yuvarlak kurt aynı zamanda giysi veya eşya üzerine de yayılabilir. Isı ve nem enfeksiyonun yayılmasına yardımcı olabilir.

 

YUVARLAK KURTUN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Yuvarlak kurt bazen pullu deri eşliğiyle kırmızı, dairesel, düz yara gibi görünebilir. Ciltte birden fazla yuvarlak kurt olabilir. Yaygın döküntü kırmızı halkalar olmadan yuvarlak kurda sahip olmak mümkündür.

 

YUVARLAK KURT NASIL TEŞHİS EDİLİR ?

Bir doktor döküntü görünümünü ya da belirtilen semptomları temel alarak yuvarlak kurtu teşhis edebilir. Doktor, deri kazıntıları ya da enfekte bölgeden örnekler alabilir ve tanıyı doğrulamak için mikroskop altında onlara bakar.

YUVARLAK KURT NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Yuvarlak kurtun tedavisi genellikle cilde uygulanan antifungal ilaçlardan oluşur. Birçok yuvarlak kurt enfeksiyonu reçetesiz satılan ilaçlara karşı olumlu sonuç verir. Bunlar:

– Lamisil

-Micatin, Monistat-Derm

-Lotrimin, Mycelex

Reçeteli topikal veya ağızdan alınan ilaçlar daha şiddetli yuvarlak kurt vakalarda reçete edilebilir.

 

D) MAYA ENFEKSİYONLARI

 

Cildin maya enfeksiyonlarına cutaneous candidiasis denir ve bu enfeksiyonlar candida denilen maya benzeri mantar tarafından sebep olunur.  Mayalar cilt üzerinde daha aktif büyüdükleri zaman ve deride kırmızı, pullu, kaşıntılı kızarıklığa neden olduğu zaman maya enfeksiyonları oluşur. Maya enfeksiyonları bulaşıcı değildir.

Maya enfeksiyonları vücuttaki herhangi bir cilt yüzeyini etkileyebilir. Fakat büyük ihtimalle sıcak, nemli, kasık ve koltuk altı dahil buruşuk alanlarda olusur. Candida enfeksiyonu özellikle obez olan ve diyabetli insanlar arasında yaygındır. Antibiyotik alan insanlar risk altındadır.

Candida bebeklerde pişiğe ve tırnakta enfeksiyonlara sebep olabilir. Ağızda pamukçuk, ağızda bulunan candida enfeksiyonun bir şeklidir. Candida ayrıca vajinal maya enfeksiyonlarına neden olur.

 

MAYA ENFEKSİYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Ciltte maya enfeksiyonun işaretleri şunlardır:

– Kaşıntı

– Berrak sıvı sızan kısımlar

– Sivilce benzeri çıkıntılar

– Kaşıntı veya yanma

 

Tırnak yataklarındaki mantar enfeksiyonun belirtileri şunlardır:
– Şişme

– Ağrı

– İltihap

– Tırnak yatağından ayrılan beyaz veya sarı tırnak

 

Pamukçuk Belirtileri  ( Ağızın maya enfeksiyonu ) şunlardır:

– Dilin üstünde ya da yanakların içinde beyaz lekeler

– Ağrı

Vajinal mantar enfeksiyonun belirtileri şunlardır:

– Vajinadan beyaz veya sarı akıntı

– Kaşıntı

– Vajina bölgesi dışında kızarıklık

–  Yanma

 

MAYA ENFEKSİYONU NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Bir maya enfeksiyonu teşhisinde doktorunuzun tıbbi geçmişinizi alması ve fiziksel muayene yapması gerekir. Doktorunuz bir mikroskop altında teşhisi doğrulamak için cildinizi kazıyabilir.

MAYA ENFEKSİYONLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Maya enfeksiyonun tedavisi, tedavi edilecek enfeksiyonun belirli türüne bağlıdır. Cilt
maya enfeksiyonları tıbbi kremlerle büyük ölçüde tedavi edilebilir. İlaçlı fitiller, vajinadaki maya enfeksiyonların tedavisi için kullanılabilir. Pamukçuk ilaçlı gargara ya da ağızda eriyen pastiller ile tedavi edilebilir. Şiddetli enfeksiyonlar ya da birisinin bağışıklık sistemini tehlikeye atan enfeksiyonlar ağızdan anti-maya ilaçlarıyla tedavi edilebilir.

Mantara karşı bitkisel tedavi için buraya tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Migren Nedir ? Migrenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...