Bir Bilgi Markası

Adsense’de Kamu Hizmeti Reklamları Nasıl Kaldırılır ?

Google Adsense, reklam göstererek sitenizden para kazanmak için çok popüler bir araç haline gelmiştir. Fakat kamu hizmeti reklamları bazen sayfanızda gösterilebilir. Adsense sayfanız için uygun reklam bulamadığında kamu hizmeti reklamları gösterilir. Adsense’de Yapılan Hatalardan kaçınarak, kamu hizmeti reklamlarını silmenin bazı yolları vardır.

 

Kamu Hizmeti Reklamları Neden Kötüdür ?

 • En önemli sebeplerinden birisi kamu hizmeti reklamlarında tıklamalar için ödeme yapılmaz. İyi bir tıklama oranına (CTR) sahip olsanız bile, hiçbir faydası yoktur.
 • Sitenizin görünümünü bozar. Bazı kamu hizmeti reklamları dikkat çekici olmaları için rahatsız edici düzeyde çok renkli olabilir ve sitenizde kötü bir izlenim bırakabilir.

 

Kamu Hizmeti Reklamları Nasıl Silinir ?

 • Web sitenizde konuyla ilgili anahtar kelimelerle birlikte iyi bi içerik geliştirin.
 •  “Başlık” & “Açıklama” (title&description) gibi Meta taglarının ve h1, h2 gibi başlık taglerinin sitenizin geri kalanıyla eşleşen içeriğe sahip olduğuna emin olun. Google’nin sayfa içeriğinizi değerlendirdiği ana yollardır.
 • Sitenizdeki içeriğin belirlenebilmesi ve anlanabilmesi için Google bota yardım edecek belirli anahtar kelimeleri  metninize ekleyin. Sitenin içeriğini daha iyi anlanabilmesi için yardım eden ilgili anahtar kelimeleri tekrar edin.
 • Sitenin tamamını odaklanmış belli bir tema üzerine tutmaya çalışın, böylece belli bir sayfadaki içerik az ise, reklamlar gösterilecektir.
 • Reklamları gösterecek yeterli reklam yoksa çoklu reklam alanı yerleştirmeyin. Ayrıca Google TOS bir sayfada 3’ten fazla reklam alanına izin vermez.
 • Bölüm hedefleme kullanın.Blogunuzun özel bir bölümü için reklam alanını hedefleyebilirsiniz. Gezinme bağlantıları gibi alakasız bölümleri engelleyebilirsiniz. Daha fazla hedeflenmiş reklam almak faydalıdır.

 

Sitenizde Halen Kamu Hizmet Reklamları Gösteriliyor mu ?

 • Google’nin sitenizi taraması biraz zaman alabilir. Reklamlar çoğu kez hemen gösterilse de zaman zaman yeni oluşturulan web sayfasının içeriğini değerlendirmek 48-72 saat sürebilir. Siteniz google tarafından önceden indekslenmediyse bu kadar zaman alabilir. Önceden çalışan bir sitenin yeni sayfalarında bu süre azalır. Google göre reklamlar zamanla sayfalarınıza daha fazla odaklı ve daha iyi olacaktır.
 • Siteniz uygunsuz içerik içeriyor olabilir. Bu Google Adsense politikalarına karşı olabilir. Eğer sitenizde böyle bir içeriğin olmadığını düşünüyorsanız, o zaman yanlışlıkla girilmiş sakıncalı anahtar kelimeleri ya da ifadeleri arayabilirsiniz. Böyle içerikleri silmek Kamu Hizmeti Reklamların (KHR) ortadan kaybolmasına sebep olur.
 • Siteniz düzenli olarak kurulamayan ve web sayfaların taramasından Adsense taramasını engel olan robot.txt dosyasını kullanıyor olabilir. “Robot.txt” dosyasının üstüne aşağıdaki  satırı ekleyin:User-agent:Mediapartners-Google*Disallow:
 • Frameler bazen sayfanızın indekslenmesinde zorluk çıkarabilir. Reklam kodunuzu oluşturduğunuzda reklam düzenleme kod sayfasından Çerçeveli Sayfa (Framed Page) onay kutusunu işaretleyin. IFRAME’ler ayrıca efektif endekslemeyi önler ve Kamu Hizmet Reklamlarına sebep olur.
 • Bölgenizde gösterilmek için yapılandırılmış herhangi bir reklam olmayabilir. Örneğin reklamlar Rusya’da çalışabilir fakat Türkiye’de kamu hizmeti reklamları gösterilebilir. Bunun sebebi  Google Adwords mükellefleri hedef kitleye ulaşmak için reklamların nerede gösterileceğine dair bölge seçimi yapabilirler. Farklı bölgelerdeki muhtemel reklamları belirlemeye yardımcı olan Google Adsense Önizleme Aracı’nı (sadece IE’de çalışır) kullanabilirsiniz.
 • Web sayfanıza yerleştirilen Adsense kodunu tekrar kontrol edin. Google hizmet şartlarına aykırı olduğu için hiçbir şekilde kodu değiştirmeyin .Adsense sitenize uygun renk ve boyutlarda değişiklik yapmanız için yeterli seçenekler sunar. Sadece geçerli olan resmi kodu kullanın.
 • Url’lerden oturum kimliklerini kaldırın. Oturum kimlikleri farklı bir kişinin bir sayfa gösteriminde her zaman değişir ve URL her zaman endekslenmez.
 • Filtrenizin urlleri engellenmesini azaltın. Bu özellik sayfanızda rakip reklamların engellemesine olanak sağlar.Eğer çok fazla url engellerseniz, sayfanıza gösterilecek herhangi bir reklam kalmayabilir.
 • Google Adsense Sandbox Aracını kullanın. URL’yi ya da anahtar kelimeleri girin ve Url ya da anahtar kelimeler için 20 kadar Adsense reklam örneği göreceksiniz.

Kamu Hizmeti Reklamları (KHR) Gizlemek için Resmi Yollar

 • Kamu Hizmeti Reklamların yerine alternatif renk kullanmanız tavsiye edilir. Önerdiğiniz arka plan rengi olarak boş bir alan gösterilecektir.
 • Kamu Hizmeti Reklamların yerine alternatif reklam kullanmanız taviye edilir. Eğer yetersiz içerik varsa, Kamu Hizmeti Reklamların yerine reklamınız gözükecektir.
 • Katlanabilir Reklam yerleştirin. Bu reklam daralacaktır ve herhangi bir Kamu Hizmet Reklamı gösterilmeyecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Adsense İçin Tıklama Oranı (CTR) Nasıl Artırılır ? başlıklı makalemizde Adsense, Ctr ve Ctr Oranı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...