Bir Bilgi Markası

Adsense İçin Tıklama Oranı (CTR) Nasıl Artırılır ?

CTR tıklama oranı anlamına gelir yani her 100 reklam gösterimden alınan tıklama sayısıdır. Örneğin web sitenizde bir Google reklam alanı varsa, 100 gösterimden 3 tıklama elde ettiniz. CTR’ınız %3 olacaktır.

Tıklama Oranı (CTR) Formulü :

Tıklamalar (Clicks) / Gösterimler (Impressions) * 100

CTR’ınız düşük veya yüksek olması gelirlerinizi ciddi bir şekilde etkileyecektir. %2-%3 CTR’a sahipseniz iyi bir orandır fakat %5 CTR’ı aşarsanız Google sizi derinlemesine inceleyecektir. Adsense politikalarına uymazsanız, Adsense hesabınız süresiz bloklanır.

CTR’ınızı artırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

1.Özgün İçerik

İyi bir içerik daha fazla para getirir. Sadece adsenseden gelir sağlama amacı güden siteler yerine, biraz zaman harcayarak daha özgün daha kaliteli içerikler oluşturun.

Kaliteli bir içerik SEO’yu geliştirmek için önemli bir etkendir. Çünkü kaliteli özgün bir içerik ses getirir ve bu sayede içeriğiniz arama motoru sonuç sayfası (SERP-Search Engine Results Page) sıralamasında daha üstlere çıkar.Böylece daha yüksek kalitede tıklamalar olur.

Kaliteli bir içeriğin diğer avantajı, Adsense  kullanıcılarınıza daha fazla alakalı reklamlar göstererek daha iyi hedefli reklamlara izin verir. Bu kazancınızı oldukça etkileyecektir.

 

2.Reklam Yerleri ve Boyutları

Farklı pozisyonları, yerleri ve kombinasyonları test etmeniz gerekir. Rastgene Adsense bannerleri / metinleri koymak Tıklama Oranını ve gelirleri azaltır. Farklı reklam boyutlarını, farklı renkleri ve çeşitlerini deneyerek hangisini daha iyi olduğunu test etmek oldukça etkili olacaktır.

Google bazen reklamlarınızın boyutu ve çeşitleri hakkında değişikler yapmanız konusunda e-mail yoluyla önerilerde bulunabilir, bunlar takip etmeniz faydalı olur.

Reklamlarınızın başlığını standart mavi renk yerine parmak mavi renk ile değiştirin. Websitelerinde etkin hemen hemen tüm Adsense’ler standart mavi rengi kullanır ve kullanıcılarda standart mavi rengine karşı reklam körlüğü oluşmuş olabilir. Reklamlarızı parlak mavi renge çevirerek içeriğinizden ayrımasına ve sıradan reklamlara karşı bir farkındalık oluşturabilir.

Reklam yazıları paylaşılan içerikten daha büyük olmalıdır. Böylece içeriklerin içinde belirgin hale getirerek reklamlarınız daha verimli şekilde kullanıcıların önünde yayınlanabilir.Fakat boyut olarak çok garip durmamalı, sitenin yapısına uymalı.

En İyi Reklam Yerleşimleri

Anasayfa İçin;

reklamyerlesimleri1

 

İçerik Sayfaları İçin;

reklamyerlesimleri2

 

NOT: En yüksek CTR’ a sahip olan reklamınızın ilk yüklenildiğine emin olun.

 

3.İstenilmeyen Reklamları Silinmesi

Eğer birçok sayfanız / içeriğiniz varsa, çok düşük CTR getiren tüm reklamlarınızı silin.Özellikle kamu hizmeti reklamlardan kaçının çünkü Adsense algoritmalar sayfa içeriğine uygun reklam bulamadığında bu türlü reklamlar gösterilir. Bu durumları engellediğinizde, tıklamalar boşa gitmeyip gelirleriniz artacaktır. Google Analytics yolula istatistikleri kolayca kontrol edebilirsiniz.

İzin  verilen maksimum Google Adsense reklamı kullanmanız tavsiye edilir fakat sitenizin her sayfasının içeriği çok kaliteli olmalı. Stratejik konumlara belli sayıda reklam yerleştirmeniz ideal çözümdür.

 

4.İç Bağlantı

İç bağlantı sayesinde kullanıcıları sitede daha uzun süre tutabilirsiniz ve bu sayede SEO’yu geliştirebilirsiniz. Farklı bir link sayesinde kullanıcılarınıza daha fazla reklam sunabilirsiniz.

İç Bağlantı kullanımı 2 avantaj sağlar:

  • Genel SEO iyileştirme
  • Reklamlar daha fazla tıklama alır ( büyük olasılıkla) ve CTR’ınız artar.

 

5.Arama (Search) Trafiğini Yükseltmek 

Eğer web sitenizin trafiğinizin çoğu arama motorundan gelmiyorsa iyi bir durum değildir. Trafiğinizin en az %70’i arama motorundan gelmelidir.

 

6.Isı Haritaları (Heat Maps)

Isı haritaları, kullanıcıların siteyi ziyaret ettiğinde tıkladıkları yerler için net bir görüntü verir. Tıklamaların tam olarak  nereye gittiğini görebilirsiniz. Google Analytics kullanmanız için sayfa içi analiz sunar. WordPress ve diğer platformlar için birkaç ısı haitaları eklentileri vardır. CrazyEgg ve Hotspots en iyiler arasındadır.

 

adsense_isi_haritalari

 

7.Bounce Rate’i Azaltmak

Bir ziyaretçinin sitenize girip başka hiçbir sayfaya ziyaret etmeden çıkmasının oranına Bounce Rate denir. Mümkün olduğunca Bounce Rate’yi azaltın. Düşük bounce rate, okuyucuların daha fazla sayfaya ziyaret ettiği, daha fazla reklam gördüğü anlamına gelir. Sonuç olarak daha fazla CTR’a dönüşebilir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...